O vinařství

Jak říká zakladatel a majitel vinařství, dr. Vladimír Železný: 


"Víno je naše vášeň. A ta je, spolu s vysokou profesionalitou, nedílnou součástí práce celého týmu v našem vinařství už od jeho počátku. Výsledkem jsou charismatická a originální vína, která se báječně pijí, a také vychutnávají. Vína s jasným původem, přiznávající pyšně z jakého podloží čerpala svůj jedinečný charakter. Vína s vnitřní energií a jiskrou, vína, která nejsou nudná, vína která mají příběh. A také vína, která bez rozpaků a radostně poukazují na svůj moravský původ. Vína hravá, inspirující, opředená legendami... Naše vína i sekty jsou takové, jaké by měly být i životy těch, kdo je milují."

Vladimír Železný

vinař, zakladatel vinařství, autor publikací o víně, včetně světově oceněných Dobrých rad milovníka vína

A také novinář, publicista, televizní komentátor letů amerických lodí Apollo na Měsíc, popularizátor vědy, zejména astronomie, astrofyziky a fyziky, oceněný Cenou Československé akademie věd, televizní scénárista a režisér, autor knih, konzervativní politik, senátor, poslanec Evropského parlamentu, místopředseda euroskeptické frakce Evropského parlamentu a místopředseda jejího Výboru pro víno a vinohradnictví. A také mluvčí Občanského fóra, podnikatel, manažer, zakladatel a ředitel celoplošné televize, televizní komentátor.

Zakladatel a předseda Společnosti Franze Kafky v Praze. Zakládající člen obnovené lóže B´nai B´rith Renaissance v Praze a člen její Rady. Bývalý člen Exekutivního výboru B´nai B´rith Europe v Bruselu. Člen Českého výboru Keren Kayemeth LeIsrael.

Sběratel českého moderního výtvarného umění, který vybudoval největší soukromou a veřejně přístupnou sbírku u nás. 

Člen Asociace profesionálních fotografů. Fotograf, který fotí už 59 let a 50 let fotografie publikuje. Posledních dvacet let své fotografické tvorby věnuje zachycení židovského života, zejména ortodoxních komunit.

Dnes už je méně astronomem, méně politikem, méně manažerem. Ale zůstal fotografem, který pije víno.


Tým Tanzberg

Ing. Jan Záhorka

ředitel vinařství


Rodák z Prachatic, který před více než patnácti lety přesídlil na jižní Moravu. Elektroinženýr, kybernetik, který se díky rodinným okolnostem stal jedním z pevných a podstatných pilířů vinařství Tanzberg.

Jeho věcný a objektivní úsudek, pracovitost a také analytické uvažování matematika přineslo do vinařství stabilitu a řád.

Ačkoli Šumava nerodí vinaře, my v Tanzbergu dávno víme, že náš pan ředitel jím je. A rád!


Dominik Klusák

obchodní zástupce

Nová mladá posila v našem obchodním týmu.

Absolvent Mendelovy univerzity, v současné době v navazujícím inženýrském studiu vinohradnictví a vinařství.

Filosofie vinařství Tanzberg je mu velmi blízká a jako zástupce mladé flexibilní digitální generace, hodlá v komunikaci s klienty využívat nejen důležitý osobní kontakt, ale i nové nástroje v podobě sociálních sítí apod.

Martin Kurc a Radim Kern

tvůrci vín

Od dubna 2018 se tato dvojice podílí společně na tvorbě vín a péči o vinohrady. Odborná úroveň Martina i Radima, jejich pracovitost a hlavně dobrý nos je zárukou, že kvalita našich vín zůstane na stejně vysoké úrovni jako dosud, ne-li ještě vyšší. Oba kolegové přišli do vinařství s nadšením a hlavně s respektem k filozofii a stylu značky  Tanzberg. Jsme rádi, že jsme se našli!Michal Lysoněk a parta vinohradníků 

Ať je venku horko nebo zima, pálí slunce či prší nebo sněží a mrzne, tahle parta je ve vinohradu a stará se o to nejcennější - o vinice a révu. Protože, ať si kdo říká, co chce, víno se dělá ve vinici.  Pečuje o nově zasazené hlavy, napjatě očekává první sklizeň panenské úrody a s péčí až rodičovskou se stará o letité keře a jejich úrodu. Navazuje, natahuje, prostříhává, brání révu před škůdci a nálety špačků. Stále a neúnavně po celý rok. A na podzim, v době vinobraní opatrně až něžně ulevuje keřům od hroznů, které vy, milovníci našeho vína, už dostáváte v tekuté podobě. 

Michaela Šomanová 

ekonomka 

Statistika nuda je, má však cenné údaje, neklesejte na mysli, Míša vám to vyčíslí!

Naše skvělá ekonomka Míša, která nám to všem spočítá. Náklady, pohledávky, závazky, výnosy, úvěry, kontokorenty, platy, kalkulace, dotace, audity, závěrky, DPH, přiznání....brrrrrrrr

A také ceny vína:-) 

Představte si, Míšu ta čísla baví! A nás baví Míša!Milan Škorpík

sklad, expedice

Milan je již přes deset let naše nenápadná, ale velmi pracovitá síla ve vinařství. On je tím, kdo chystá vína, podle vašich objednávek. Dále aktivně pomáhá při lahvování, etiketování a balení vín. ...prostě prodloužená ruka všech v zázemí vinařství.

Petra Cenková

pomocná účetní, fakturantka

Od roku 2017 je Petra potřebnou administrativní pomocí hlavní ekonomce. Tabulky, faktury, dobropisy, inventury a papírování, kterého je vinařství až nad hlavu, zvládá, jak vidíte s úsměvem.
...trocha historie a legend

Jednou z kmenových vinic našeho vinařství je věhlasný Turold, který patří k nejvěhlasnějším ve střední Evropě a je znám od 13. století. Patří k vůbec nejstarším registrovaným vinicím na Moravě. Ale i ostatní tratě Tanzbergu, tedy Anenský vrch, Slunečná, Pod Pálavou, Železná, Goldhamer a svahy pod vrchem, který historicky nesl název Tanzberg, patřily po dlouhá předchozí staletí k věhlasným a také nejvíce ceněným vinicím v regionu i na Moravě.

Naše vinařství, s původním barokním vinařským dvorem v Bavorech u Mikulova, je postaveno na základech habánských sklepů z roku 1580, které zde historicky sloužily pro původní desátkové vinařství a desátkový sklep Dietrichsteinů. Patří tedy k neobyčejně vzácným, dnes už spíše ojedinělým, historickým a vinařským památkám v měřítku celé republiky. V 19. století se tento vinařský dvůr, díky kvalitě svých sektů z místních odrůd, stal dokonce dvorním dodavatelem císařského dvora Franze Josefa a císařovny Sisi ve Vídni. Ostatně právě v našich sklepích se na našem území poprvé vyráběly sekty původní šampaňskou metodou. Využívaly zejména unikátní mineralitu místních ryzlinků vlašských, které zůstávají pro Tanzberg dodnes nejen významnou složkou sektů, ale jsou naší pýchou i v okruhu tichých vín. Špičkové sekty v provedení blanc de blanc a blanc de noirs patří dnes opět k základním a velmi úspěšným produktům vinařství Tanzberg.

K tradičním odrůdám Pálavy a okolí Mikulova historicky patřily burgundské odrůdy. Tanzberg získal věhlas svým Pinotem Noir, samozřejmě i Chardonnay (včetně malé a pečlivé produkce těchto bílých vín nazrávaných v barrikových sudech). V současné době k těmto dvěma odrůdám přibyla z naší nové výsadby i velmi zajímavá a originální burgundská odrůda Pinot Meunier, tedy po našem Mlynářka. Vinařství Tanzberg dnes, včetně sektů, dodává kompletní portfolio vín, což oceňuje zejména špičková gastronomie. Nabízíme hluboká a minerální bílá tichá vína (Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský, Sauvignon blanc a Chardonnay), převážně jako vína suchá. Jsme navíc troufale přesvědčeni a dokazujeme to milovníkům vína, že Jižní Morava a zejména okolí Pálavy dává ve svých modrých hroznech základ červeným vínům, která jsou zde přinejmenším stejně kvalitní jako vína bílá, spíše jsou však ještě lepší. Jsou plná a mají osobitý neopakovatelný charakter (u nás Pinot Noir, Pinot Meunier, Merlot, Cabernet Sauvignon a Frankovka). Některé modré odrůdy dávají základ našemu oceňovanému rosé. Kromě polosuchých a polosladkých vín jsme mimořádně úspěšní s víny ledovými, arci důsledně jen v rocích, kdy skutečně hluboce mrzne na vinici. Vína k sýrům a dezertům se zbytkovým cukrem i vína ledová však u nás vždy zachovávají ušlechtilou a příjemnou moravskou kyselinku.

Stálou kvalitu vín potvrzují i výsledky v prestižních soutěžích. Z našich mnoha úspěchů zmiňme namátkou vítězství soutěže Král vín České republiky v kategorii šumivých vín. Tanzberg se ale stal i Králem vín v kategorii vín rosé. Tradičně jsme finalistou soutěže Vinař roku a v roce 2014 byla patnáctiletá práce všech ve vinařství korunována titulem nejvyšším. Tanzberg se stal absolutním vítězem a absolutním Králem vín České republiky, nejlepším z 900 dodaných vzorků.


Rok 1999
Společnost byla založena 23. března
Sídlo - Husova 8, Mikulov
Společnost založil PhDr. Vladimír Železný

Rok 2021

Ředitel společnosti - Ing. Jan Záhorka
Hlavní technolog - Martin Kurc, Radim Kern
Obchodní zástupce - Ing. Dominik Klusák
Vedoucí vinotéky - 

Hlavní technik vinohradnictví - Martin Kurc
Sklepní manipulant - Milan Škorpík