Zajímavosti o vinařství

Vinařská společnost Tanzberg Mikulov je poměrně mladé vinařství. V roce 2019 slavíme 20. výročí. Naší snahou je navázat na staré a bohaté vinařské tradice této oblasti a v podobě vína Vám předávat co možná nejpříjemnější poznatky z tohoto kousku Jižní Moravy. Chceme Vám přinášet vína svěží, čistá a energická, a to nejen vína, ale takové by měly být i naše myšlenky k Vám.

Historie vinařství Tanzberg.

Vinařská společnost Tanzberg Mikulov je poměrně mladé vinařství. V roce 2019 slavíme 20. výročí. Naší snahou je navázat na staré a bohaté vinařské tradice této oblasti a v podobě vína Vám předávat co možná nejpříjemnější poznatky z tohoto kousku Jižní Moravy. Chceme Vám přinášet vína svěží, čistá a energická, a to nejen vína, ale takové by měly být i naše myšlenky k Vám.

Zajisté stojíme na začátku cesty a pevně věříme, že to bude cesta dlouhá a smysluplná. Je našim přáním, abyste se na tuto cestu vydali společně s námi. Přijměte, prosím, naše pozvání.

 

1999-2011 - historie společnosti Tanzberg Mikulov.

Rok 1999
Společnost byla založena 23. března
Sídlo - Husova 8, Mikulov
Společnost založil PhDr. Vladimír Železný
Ředitel společnosti - Ing. Jaromír Gala
Hlavní technolog - Ing. Martin Nesvadba
Obchodní zástupce - Ing. Soňa Pavlincová
Sklepní manipulant - Jaroslav Kolaja, Jiří Barták

Rok 2011
Sídlo - Bavory 132, Mikulov
Ředitel společnosti - Ing. Jan Záhorka
Hlavní technolog - Ing. Zdeněk Tréšek
Obchodní zástupci - Filip Kosek, Ivana Vítová
Vedoucí vinotéky - Jana Václavková
Hlavní technik vinohradnictví - Ing. Zdeněk Tréšek
Sklepní manipulant - Bronislav Beneš, Milan Škorpík

Rok 2018
Sídlo - Bavory 132, Mikulov
Ředitel společnosti - Ing. Jan Záhorka
Hlavní technolog - Martin Kurc, Radim Kern
Obchodní zástupce - Ing. Michaela Lasotová
Vedoucí vinotéky - Jana Václavková
Hlavní technik vinohradnictví - Martin Kurc
Sklepní manipulant - Milan Škorpík

Svatý kopeček, podle jehož historického názvu -Tanzberg- byla společnost pojmenována.

Jednou z kmenových vinic našeho vinařství je věhlasný Turold, který je vůbec nejstarší registrovanou vinící na Moravě. Ale i ostatní tratě Tanzbergu, tedy Anenský vrch, Slunečná, Pod Pálavou, Železná, Goldhamer a svahy pod vrchem, který historicky nesl název Tanzberg, patřily po dlouhá předchozí staletí k věhlasným a také nejvíce ceněným vinicím v regionu i na Moravě.

Naše vinařství, s původním barokním vinařským dvorem v Bavorech u Mikulova, je postaveno na základech habánských sklepů z roku 1580, které zde historicky sloužily pro původní desátkové vinařství a desátkový sklep Dietrichsteinů. Patří tedy k neobyčejně vzácným, dnes už spíše ojedinělým, historickým a vinařským památkám v měřítku celé republiky. V 19. století se tento vinařský dvůr, díky kvalitě svých sektů z místních odrůd, stal dokonce dvorním dodavatelem císařského dvora Franze Josefa a císařovny Sisi ve Vídni. Ostatně právě v našich sklepích se na našem území poprvé vyráběly sekty původní šampaňskou metodou. Využívaly zejména unikátní mineralitu místních ryzlinků vlašských, které zůstávají pro Tanzberg dodnes nejen významnou složkou sektů, ale jsou naší pýchou i v okruhu tichých vín. Špičkové sekty v provedení blanc de blanc a blanc de noirs patří dnes opět k základním a velmi úspěšným produktům vinařství Tanzberg.

Jak říká zakladatel a majitel vinařství
dr. Vladimír Železný: „Víno je naše vášeň. A ta je, spolu s vysokou profesionalitou, nedílnou součástí práce celého týmu v našem vinařství už od jeho počátku. Výsledkem jsou charismatická a originální vína, která se báječně pijí, a také vychutnávají. Vína s jasným původem, přiznávající pyšně z jakého podloží čerpala svůj jedinečný charakter. Vína s vnitřní energií a jiskrou, vína, která nejsou nudná, vína která mají příběh. A také vína, která bez rozpaků a radostně poukazují na svůj moravský původ."

K tradičním odrůdám Pálavy a okolí Mikulova historicky patřily burgundské odrůdy. Tanzberg získal věhlas svým Pinotem Noir, samozřejmě i Chardonnay (včetně malé a pečlivé produkce těchto bílých vín nazrávaných v barrikových sudech). V současné době k těmto dvěma odrůdám přibyla z naší nové výsadby i velmi zajímavá a originální burgundská odrůda Petit Mounier, tedy po našem Mlynářka. Vinařství Tanzberg dnes, včetně sektů, dodává kompletní portfolio vín, což oceňuje zejména špičková gastronomie. Nabízíme hluboká a minerální bílá tichá vína (Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský, Sauvignon blanc a Chardonnay), převážně jako vína suchá. Jsme navíc troufale přesvědčeni a dokazujeme to milovníkům vína, že Jižní Morava a zejména okolí Pálavy dává ve svých modrých hroznech základ červeným vínům, která jsou zde přinejmenším stejně kvalitní jako vína bílá, spíše jsou však ještě lepší. Jsou plná a mají osobitý neopakovatelný charakter (u nás Pinot Noir, Pinot Meunier, Merlot, Cabernet Sauvignon a Frankovka). Některé modré odrůdy dávají základ našemu oceňovanému rosé. Kromě polosuchých a polosladkých vín jsme mimořádně úspěšní s víny ledovými, arci důsledně jen v rocích, kdy skutečně hluboce mrzne na vinici. Vína k sýrům a dezertům se zbytkovým cukrem i vína ledová však u nás vždy zachovávají ušlechtilou a příjemnou moravskou kyselinku.

Stálou kvalitu vín potvrzují i výsledky v prestižních soutěžích. Z našich mnoha úspěchů zmiňme namátkou vítězství soutěže Král vín České republiky v kategorii šumivých vín. Tanzberg se ale stal i Králem vín v kategorii vín rosé. Tradičně jsme finalistou soutěže Vinař roku a v roce 2014 byla patnáctiletá práce všech ve vinařství korunována titulem nejvyšším. Tanzberg se stal absolutním vítězem a absolutním Králem vín České republiky, nejlepším z 900 dodaných vzorků.